Üye Girişi | Üye Ol

Terimler Sözlüğü

Terimler Sözlüğü

 

1-Kumaş Terimleri

 

Viskoz: Doğal lif kaynağı olan kayın ağacından üretilen ipliklerle hazırlanan viskoz kumaş, son derece sağlıklı bir kumaş türüdür. 

Tencel, Lyocell:Tekstilde ve giyim sektöründe önemli bir potansiyele sahip olan özellikleri ve ayrıcalıkları sayesinde nefes alabilen, dayanıklı bir kumaş türüdür. 

Modal: Modal lifleri pamuk liflerinden daha yüksek su tutma kapasitesine sahiptir. Modal kumaş yıpranmaya karşı çok dayanıklıdır. Nem transfer özelliği yüksek olması sebebiyle vücudu terletmez. Özellikle sıcak ve çok sıcak hava koşullarında terletmemesi sebebiyle bebeğinize rahat bir konfor sağlayacaktır.

Lurex (lureks): Parlak iplikler sınıfında olup, parlak görünümlü liflerinin kullanımıyla parlak efekt iplikleri elde edilir. 

Elastan: Herhangi bir kuvvetle çekildiğinde yeniden eski halini alan ipliklerden oluşan kumaşa elastan kumaş denmektedir. Böylece özellikle giysilerde farklı şekillerde hareket edildiğinde kolayca eski halini alır. 

Polyester:  Polyester kumaş sağlam yapısıyla beraber parlak, esnek ve kaygan yapıya sahiptir.Diğer kumaş türlerine nazaran hızlı ve en kısa sürede kuruma özelliğine sahip olmasına ekstra olarak renklerinde solmasını engeller.